You need to upgrade your Flash Player
This is replaced by the Flash content.
 
 
  « Terapotik Alan Listesi
Alerji
Alerji, bağışıklık sisteminin, dışarıdan gelen maddelere karşı verdiği tepkisel cevaptır. Alerjiye neden olan çoğu etken aslında zararlı değildir ve alerjisi olmayan insanlar üzerinde etki göstermezler. Vücutta alerjik tepkimeyi harekete geçiren herhangi bir maddeye “alerjen” denir. Alerjenler çok çeşitlidir. Yiyecekler, havadaki polenler, ev tozları ve bunların içinde gözle görülmeyen küçük canlılar, hayvan tüyleri, giyecekler, takılar, kimyasallar ve aklınıza gelebilecek daha birçok şey alerji etkeni olabilir.

Dünya Alerji Örgütü, 30 ülkeden 1 milyon 200 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada, bu kişilerin % 22'sinin (250 milyon) alerjik hastalıklardan en az birine yakalandığını belirlemiştir. Türkiye'de ise alerjik astım görülme oranı % 2-5, alerjik rinit % 7.5-15, alerjik egzama % 0.08-5, yiyecek allerjisi % 5 oranında tespit edilmiştir.

Alerjenlere maruz kalmak, mast ve bazofil hücrelerinden histamin gibi enflamatuvar medyatörlerin salınımına neden olur. Hasta, enflamasyon kaynaklı semptomlardan olumsuz yönde etkilenir.

Alerjik rinit: Alerji kaynaklı burun iltihabıdır. Alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile meydana gelir. Genellikle 2 grupta değerlendirilir. Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine “mevsimsel rinit” denir. Tüm yıl boyunca süren tipine de “perenial rinit” denilir. Perenial rinitte neden, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjenlerdir.

Alerjik egzama: Özellikle hayatın ilk yıllarında en yoğun olarak görülen cilt kuruluğu, döküntü ve kaşıntı ile seyreden bir cilt hastalığıdır. Tipik olarak yanaklar, boyun altı, dirsek içleri ve diz arkası gibi bölgeler en çok etkilenen alanlardır. 6 yaşına doğru şiddeti azalır. Alerjik egzemada en önde gelen sebep gıdalara karşı gelişen alerjidir. Gıdalar içinde de en sıklıkla inek sütü ve yumurta bu durumdan sorumlu bulunmaktadır. Ancak hava yolu ile alınan ev tozu gibi alerjenlerin de sorumlu olabildiği gösterilmiştir.

Alerjik astım: Alerjik astımın temel özelliği, hastanın duyarlı olduğu bir ya da daha fazla alerjenin (ev akarları, evcil hayvanlar, polenler, küfler, vb.) olmasıdır. Genellikle ilk belirtilerini çocukluk döneminde verir. Hastada veya ailesinde alerjik nezle, egzema, ilaç alerjisi, besin alerjisi, vb. diğer alerjik hastalıklara çok sık rastlanır. İlaç ve aşı tedavisine çok iyi cevap verir.
Karekodsuz Ürünler Bildirim Formu
Karekod Hata Bildirim Formu
Yan etki / advers reaksiyon bildirimleriniz için formu doldurup farmakovijilans@biofarma.com.tr adresine gönderiniz
Betasan Bant Sanayi
 
Münir Şahin İlaç San. ve Tic. A.Ş. © 2007 Her Hakkı Saklıdır.
Bu sitedeki bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Ana Sayfa | Hakkımızda | Tarihçe | Terapötik Alan | Ürünler | İletişim
Geniş Açı
Münir Şahin Ana SayfaHakkımızdaTarihçeTerapötik AlanÜrünlerİletişim