You need to upgrade your Flash Player
This is replaced by the Flash content.
 
 
  « Terapotik Alan Listesi
Kas ve İskelet Sistemi
Enflamasyon, canlı dokunun hasara verdiği yanıttır. Enflamasyonlu bir alanda kan akımı artar, bunun sonucunda ısı artışı ve kızarıklık oluşur; doku içine sıvı ve hücre sızmasına ve şişmeye neden olur. Enflamasyon; kızarıklık (rubor), ısı artışı (calor), şişkinlik (tumor), ağrı (dolor) ve kapsanan organlarda disfonksiyon ile karakterizedir.

Enflamasyon kaynaklı eklem hastalıkları

Romatoid artrit: Kronik enflamatuvar bir eklem hastalığıdır. İleri dönemlerinde eklem kıkırdağını, kıkırdak altındaki kemik dokusunu, eklem kapsülünü ve ligamentlerini progresif bir şekilde bozar; kroniktir ve nedeni belli değildir. Eklemlerde oluşturduğu hasar özellikle el ve ayak parmaklarında gözle görünür dejenerasyonlara neden olur. Parmaklar düzlemlerinden kayarlar. Oluşturduğu hasarlar geri dönüşümsüzdür.

Osteoartrit: Eklemde oluşan enflamasyona bağlı olarak, kıkırdağının harap olması şeklinde başlayan, kıkırdak altındaki kemik dokusunda osteoskleroz oluşması ve eklem yüzeyinin kenarlarında osteofit oluşması şeklinde gelişen kronik, dejeneratif bir eklem hastalığıdır ve nedeni belli değildir. En çok diz (gonartroz) ve kalça (coxartroz) eklemini tutar.

Ankilozan spondilit: Omurga ve çevresindeki yapılarda oluşan ve sonunda ankiloza (sırt bükülmesi) götüren kronik progresif bir poliartrittir. Omurların ve çevresindeki yumuşak dokunun kalsifikasyonuna neden olur. Hastalık 10-20 yıl boyunca ilerler ve genellikle kontrol altına alınamaz. Erken tanısına bağlı olarak uygulanacak tedavi geri dönüşümsüz olarak oluşacak olan dejenerasyonların hızını azaltır. Hastalığa eşlik eden ağrı, hareket kısıtlanması gibi şikayetlerin azaltılması ve temel tedavinin başarısını arttırmak için non-steroid antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

Düz Kas Krampları
Kaslar, esneme yetenekleriyle hareketi sağlayan liflerden oluşur. Üç tip kas yapısı vardır;

1) Çizgili kaslar
2) Düz kaslar
3) Kalp kası

Çizgili kaslar, istemli hareket gerektiren yapılarda mevcuttur; düz kaslar ise istem dışı hareketin gerektiği iç organlarda mevcuttur. Kalp kası ise çizgili kas yapısında olmasına rağmen istem dışı hareket eden yapıya sahiptir.

Kramp (spazm): Kas liflerinin kasılarak kısalmasıyla meydana gelen ağrılı bir sendromdur. Soğuk hava, ağır egzersiz, hastalık ve zehirlenme krampa yol açan nedenlerden birkaçıdır. Kramp, çizgili kasları da düz kasları da tutabilir.

Düz kas krampları: Barsak, üreter (böbrek taşı kaynaklı), uterus gibi iç organlarda ve iç organ yapılarında gözlenen kramplardır. Spazmolitik ajanlar, kramp (spazm) çözücü olarak tedavide kullanılırlar. Kramp sırasında gözlenen ağrının giderilmesinde de ağrı kesiciler de kullanılabilmektedir.
Karekodsuz Ürünler Bildirim Formu
Karekod Hata Bildirim Formu
Yan etki / advers reaksiyon bildirimleriniz için formu doldurup farmakovijilans@biofarma.com.tr adresine gönderiniz
Betasan Bant Sanayi
 
Münir Şahin İlaç San. ve Tic. A.Ş. © 2007 Her Hakkı Saklıdır.
Bu sitedeki bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Ana Sayfa | Hakkımızda | Tarihçe | Terapötik Alan | Ürünler | İletişim
Geniş Açı
Münir Şahin Ana SayfaHakkımızdaTarihçeTerapötik AlanÜrünlerİletişim