You need to upgrade your Flash Player
This is replaced by the Flash content.
 
 
  « Terapotik Alan Listesi
Grip ve Soğuk Algınlığı
Grip:
İnfluenza A ve B virüsleri gribe neden olur. Kişilere öksürük veya hapşırma ile dağılan virüs, yüklü su damlacıkları ile taşınır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsler solunum yoluyla içeri alındıklarında, alt ve üst solunum yoluna yerleşirler ve orada hızla çoğalırlar. 1 ile 3 gün arasında değişen bir kuluçka dönemleri vardır. Bu dönemdeki enfekte olmuş insanlar bile, başkalarına virüsü bulaştırabilirler. Enfeksiyondan 1-2 gün sonra, viral çoğalmanın en hızlı olduğu dönemde kişilerde ateş/ürperme, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık veya öksürüğü içeren belirtiler olarak ortaya çıkar. Enfekte kişi belirtilerin başlamasından 4-6 gün kadar bir süre içinde de virüsü yaymaya devam edebilir.

İnfluenza virüsü bütün vücudu etkileyebilir ve orta kulakta, iskelet kasında, kalpte, karaciğerde, kan ve santral sinir sisteminde tespit edilmiştir.

Soğuk algınlığı:
Hapşırık, sürekli akan burun ve az da olsa hafif bir yorgunluk hissi... Hasta olduğunuz kesin. Ancak, hemen grip deyip paniğe kapılmaya gerek olmayabilir. Çünkü, 250'den fazla nedenden kaynaklanan soğuk algınlığına da yakalanmış olmanız mümkündür. Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda yanma hissi ve öksürük ile başlar. Soğuk algınlığına neden olan çok sayıda virüs vardır. Bunlar rinovirüs, adenovirüs, solunum yolları sinsisyal virüsleri, korona virüsü ve enterovirüslerdir. Bu virüslere dünyanın her yerinde rastlanabilir. Rinovirüsler sonbaharda bazen de ilkbaharda salgınlar yaparlar. Korona virüsler kış aylarında, enterovirüsler ise sonbaharda salgınlara neden olurlar. Her virüsün çoğalma koşulları farklı olduğundan, havanın ısı ve nem derecesine göre değişiklik gösterebilirler. Soğuk algınlığı hasta kişinin hapşırık-öksürük sırasında havaya saçtığı virüs taneciklerinin solunması sonucu; bunun dışında tokalaşma, öpüşme ve kalabalık ortamda bulunma durumunda da bulaşabilir. Soğuk algınlığı belirtileri başladıktan sonra insanlar çoğu kez dinlenmeksizin ayakta iyileşme sürecine geçebilirler.
Karekodsuz Ürünler Bildirim Formu
Karekod Hata Bildirim Formu
Yan etki / advers reaksiyon bildirimleriniz için formu doldurup farmakovijilans@biofarma.com.tr adresine gönderiniz
Betasan Bant Sanayi
 
Münir Şahin İlaç San. ve Tic. A.Ş. © 2007 Her Hakkı Saklıdır.
Bu sitedeki bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Ana Sayfa | Hakkımızda | Tarihçe | Terapötik Alan | Ürünler | İletişim
Geniş Açı
Münir Şahin Ana SayfaHakkımızdaTarihçeTerapötik AlanÜrünlerİletişim